Címke: pintyfélék családja

Kis-Balaton 35. – A Kányavári-sziget 32.

A süvöltő ritkán fordul elő e térségben. Tojója szürke.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 5.

Süvöltő (Pyrrhula pyrrhula)

A süvöltő rendszeres téli vendég Magyarországon. Egyes években nagy számban telel nálunk, ilyenkor az etetők közelében is feltűnhet. …

Tengelic (Carduelis carduelis)

A tengelic a madarak osztályának verébalakúak rendjébe (Passeriformes) és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj. Népi elnevezése: stiglic, ami a madár német nevéből ered. …
Tovább >>

Kis-Balaton 34. – A Kányavári-sziget 31.

Hím meggyvágó tavaszi nászruhában.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 5.

A meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes) eurázsiai elterjedésű faj. Hazánkban szinte mindenütt jelen van, de állománya a gyümölcsösökben, városi parkokban, elegyes erdőkben, ligeterdőkben a legsűrűbb. Évente egy vagy két alkalommal költ. Fészkét különböző növényi részekből építi a fák lombkoronájának belsejébe. A fészekalj 3-6 tojásból áll, melyeken a tojó kotlik, miközben a hím párja etetéséről gondoskodik. Télen – a párok feloszlása után – nagyobb, tiszta vagy vegyes pintycsapatokba verődik.
Tovább >>

Kis-Balaton 32. – A Kányavári-sziget 29.

A csuszka a fákon kapaszkodó akrobatikus közlekedése miatt kapta a nevét.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 3.

A csuszka (Sitta europaea) a verébalakúak rendjébe (Passeriformes) tartozó kistermetű madárfaj, a madárvilág „akrobatája”. Ez a legjobb jelző a csuszkára, erre az apró, kedves és szépen színezett madárkára. Neve nagyon találóan tükrözi legfőbb jellegzetességét, ugyanis a csuszka valóban boszorkányos ügyességgel mozog még a legmeredekebb törzsű fákon is.
Tovább >>